%HTMLlat1; %HTMLsymbol; %HTMLspecial; <"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"> MKS Śląsk Świętochłowice - oficjalna strona sekcji taekwondo - www.slaskswietochlowice.org


Go to content

Main menu:


Goście online:


GENERAŁ CHOI HONG HI


1918.11.09

(Myong Chun), w Korei (dzisiaj Korea Północna - KRL-D) rodzi się Choi Hong Hi. Chorowite, słabe i wątłe dziecko było otaczane szczególną opieką przez najbliższych.


1930

Dwunastoletni Choi zostaje wyrzucony ze szkoły za uczestniczenie w wystąpieniach antyjapońskich. W tym roku Choi kontynuuje edukację u prywatnego nauczyciela kaligrafii, Han Il Dong, który jest też ekspertem w Taek Kyon - narodowej sztuce walki Korei, której uprawianie w jakiejkolwiek formie zostało zakazane przez japońskich okupantów. Han ze względu na wątłą budowę swego ucznia Choia postanawia uczyć go Taek Kyon, stosując rygorystyczne ćwiczenia dla poprawy jego cielesnej kondycji.


1937

Na krótko przed wyjazdem do Japonii, Choi wchodzi w zagorzały spór z olbrzymim zawodowym zapaśnikiem, który obiecał, że go dosłownie rozszarpie na kawałki przy następnym spotkaniu. Groźba ta na nowo zmobilizowała młodego Choia do trenowania sztuk walki. Choi rozpoczyna studia w Japonii. Podczas pobytu w Kioto poznaje młodego Koreańczyka o nazwisku Kim. Zajmuje się on nauczaniem Karate. Po dwóch latach Choi zdobył w Karate stopień I DAN, ćwiczy jednocześnie Taek Kyon. W dalszej kolejności, nastąpił okres treningu mentalnego i fizycznego, szkoła przygotowawcza, szkoła średnia i w końcu, Uniwersytet w Tokio. W tym czasie, intensywnie trenował oraz eksperymentował z nowymi technikami, aż do otrzymania stopnia II Dan, kiedy to zaczął uczyć w YMCA w Tokio. Choi opowiadał o tym okresie: "W całym mieście nie znaleźlibyście słupa, którego nie uderzyłbym lub nie kopnął tak, by zobaczyć, jak drgają miedziane druty na górze. Wyobrażałem sobie, że są to techniki, jakie zastosuję do obrony przed zapaśnikiem Hu, gdyby rzeczywiście próbował spełnić obietnicę rozszarpania mnie na kawałki po moim powrocie do Korei."


1941.12.07

Japonia rozpoczyna swój udział w II Wojnie Światowej. Wiąże się to z naborem młodych ludzi, w tym studenta Choia, do wojska. Jako porucznik zostaje wysłany do Placówki Pyongyang w Korei. Organizuje ruch niepodległościowy na rzecz Korei, znany jako Żołnierski Ruch Studentów Pyongyang, za co zostaje skazany na 7 lat więzienia. W celi ćwiczy, aby podtrzymać wysoką sprawność fizyczną. Wkrótce przyłączają się do niego inni więżniowie i strażnicy zmieniając dziedziniec więzienny w miejsce treningu. Ćwiczenia powodują utworzenie się podwalin pod nową sztukę walki.


1945

Korea oswobadza się spod okupacji Japońskiej, co powoduje uwolnienie Choia z więzienia i uniknięcie siedmioletniego wyroku. Były więzień wyjeżdża do Seulu, gdzie tworzy żołnierską grupę studentów.


1946

Choi zostaje mianowany podporucznikiem w powstającej nowej armii koreańskiej, gdzie szybko robi zawrotną karierę wojskową. Armia ta to kolebka gwałtownie rozwijającej się sztuki Taekwon-do. Wkrótce potem zostaje dowódcą kompanii w Kwang Ju, gdzie jako młody podporucznik "zapalił pochodnię swojej sztuki", nauczając jej całą kompanię. Następnie promowano go do stopnia porucznika i przeniesiono do jednostki w Tae Jon jako dowódcę II Pułku Piechoty. Na nowym stanowisku, Choi zaczął propagować sztukę nie tylko wśród żołnierzy koreańskich, ale także wśród stacjonujących tam żołnierzy amerykańskich. Było to pierwsze zetknięcie się Amerykanów z nową sztuką walki.


1947

To czas szybkich awansów. Choi zostaje promowany na kapitana, a następnie majora. instruktorem Taekwon-do przy tamtejszej Amerykańskiej Szkole Żandarmerii.


1948

Choi otrzymuje stanowisko szefa logistyki w Seulu, zostaje też głównym instruktorem samoobrony w elitarnej Amerykańskiej Szkole Żandarmerii, gdzie naucza swojej sztuki walki. Później wyjeżdża na studia wojskowe do West Point (USA). Pod koniec 1948 roku, Choi jest mianowany podpułkownikiem.


1 2 3 4 5 6 Następna


/Wszelkie prawa zastrzeżone// Projekt i wykonanie: Monika Kalus //30.11.2009 / | strzyga666@vp.pl

Back to content | Back to main menu